Curling


Curling jest jednym z najstarszych sportów drużynowych. Historia curlingu sięga czasów średniowiecznej Szkocji, gdzie uczestnicy puszczali zwykłe polne kamienie po zamarzniętych jeziorach. Dzisiaj kamienie są jednakowe i wykonuje się je z prawie 20 kg granitu z przyczepioną plastikową rączką. Curling zawdzięcza swoją nazwę rotacji, jaka jest nadawana podczas wypuszczenia kamienia. Sport zanotował wzrost popularności po Olimpiadzie Zimowej w 1998 roku. Pierwsze medale olimpijskie w curlingu przyznano już w 1924 roku.
Nie. W curling gra się w butach z gumową podeszwą. Czyste tenisówki z bieżnikiem są odpowiednie, by rozpocząć swoją przygodę. Prosimy o zabranie czystej pary do przebrania.
Tak. To sport, ale też rozgrywka strategiczna. Musisz dać radę popchnąć 20 kg kamień po torze, co nie jest takie bardzo trudne, gdyż dzięki specjalnie przygotowanej powierzchni lodu kamienie poruszają się po niej bardzo lekko. Największym wysiłkiem jest szczotkowanie, ale jeżeli dajesz radę w domu, to wystarczy. Jest to sport zarówno dla dzieci, jak i seniorów. Jeżeli masz ograniczenia ruchowe, do zagrywania kamienia możesz użyć kijka-przedłużki, dzięki któremu zrobisz to z pozycji stojącej, lub siedzącej.
Gra przy pomocy przedłużki (Stick curling) jest odpowiednim rozwiązaniem dla osób z problemami kolan, pleców, serca, barków, łokci, nadgarstków, bioder, kostek, stóp czy też będących w zaawansowanym wieku. Kamienie są zagrywane za pomocą kijka-przedłużki z pozycji stojącej lub siedzącej (np. na wózku) pozwalając wszystkim uczestniczyć w rozgrywce. Zachęcamy osoby poruszające się na wózkach do uprawiania sportu, jakim jest curling.
Kamień curlingowy jest grubym granitowym dyskiem, ważącym pomiędzy 17.24 kg, a 19.96 kg, z przyczepioną u góry plastikową rączką. Rączka pozwala trzymać i zakręcić kamień podczas wypuszczania, na odpowiednio przygotowanym lodzie, taki kamień będzie poruszał się po łuku, w kierunku, w którym obraca się przednia część kamienia. Rączki są kolorowe, co pozwala rozróżnić od siebie kamienie poszczególnych drużyn.
Aby zrozumieć szczotkowanie, trzeba wyjaśnić, jak kamień porusza się po lodzie. "Peblowanie" czyli rozpylanie drobnych kropel wody jest konieczne przed rozgrywką. Zagrywając kamień, nadajemy mu rotację, kamień porusza się po czubkach pebli (zamarzniętych kropelek) i porusza się po łuku zgodnym z jego kierunkiem rotacji. Szczotkowanie ogrzewa powierzchnię lodu, w wyniku czego zmniejsza się tarcie na drodze kamienia. Im mocniej kamień jest szczotkowany, tym dalej i po mniejszym łuku będzie się poruszał. Warto zwrócić uwagę, iż dzięki szczotkowaniu cała drużyna uczestniczy w wykonaniu zagrania. Szczotka jest też używana jako podpórka podczas wypuszczania kamienia. Pady (końcówki) szczotek są zrobione ze specjalnego syntetycznego materiału. Dawniej wykonywane były z końskiego włosia lub słomy.
Początkujący curlerzy mogą nosić płaskie tenisówki. Bardziej zaawansowani gracze noszą specjalne buty do curlingu. Przypominają one buty sportowe, jednak mają różne podeszwy; jedną do ślizgania się oraz drugą zapewniającą stabilność. Podeszwa buta do ślizgania jest zazwyczaj wykonana z teflonu, wykorzystuje się go podczas zagrywania i czasami podczas szczotkowania lub gdy chcemy szybko przemieścić się po torze. Drugi but służy do wybijania się z hacka podczas zagrania i ma zapewnić możliwie najlepszą przyczepność. Czasami jest to zwykła podeszwa jak w butach sportowych, ale może też być ona pokryta specjalną przyczepną gumą.
Hack jest stopką zamontowaną w lodzie, od której odbija się osoba zagrywająca.
Mecz rozgrywany jest pomiędzy dwiema 4-osobowymi drużynami:   Każda drużyna zagrywa na zmianę 8 kamieni na przeciwległą stronę toru, w kierunku okręgów zwanych domem (z ang. house), z których najmniejszy to guzik (z ang. button); środek guzika to tee. Każdy zawodnik zagrywa po 2 kamienie.   Od momentu wypuszczenia kamienia dwóch zawodników używa szczotek, aby wpłynąć na ruch kamienia tak, by znalazł się, jak najbliżej środka. Kapitan drużyny, czyli skip, decyduje czy szczotkować kamień, aby wpłynąć na trajektorię zagrania.   Celem gry jest umieszczenie swoich kamieni bliżej środka domu niż kamienie przeciwnika po koniec partii, czyli po przerzuceniu wszystkich 16 kamieni na drugą stronę toru. Taka partia to end. Mecz składa się z 8-10 endów.   Punkt dostaje się za każdy kamień, który jest bliżej środka niż najlepszy kamień przeciwnika.   Wolno zagrywać kamienie, które same zatrzymają się w pożądanym miejscu (wjazd, z ang. draw), wybiją inne kamienie (wybicie, z ang. take-out), czy też kamienie, które zasłonią przeciwnikom inne zagrania (strażnik, z ang. guard).
Rozegranie pełnego meczu trwa około 2 godzin. Pojedyncza partia, czyli “end” trwa mniej więcej 15 minut.
Proces przygotowania lodu nazywa się peblowaniem. Kropelki wody są rozpylane i zamarzają na powierzchni lodu, pozwalając kamieniom ślizgać się nich. Bez peblowania kamień zatrzymałby się po kilku metrach z powodu tarcia.
Lód curlingowy jest całkiem inny niż lód hokejowy lub łyżwiarski. Powierzchnia lodu na hali curlingowej jest idealnie równa i pokryta peblami (zamarzniętymi kropelkami wody). Pozwalają one na lepszą przyczepność butów niż na lodzie łyżwiarskim, jednocześnie pozwalając kamieniom poruszać się z mniejszym tarciem, co z kolei byłoby niemożliwe na lodzie łyżwiarskim.
Osoby, które wcześniej nie miały styczności z curlingiem, zapraszamy do nas na zajęcia "Spróbuj Curlingu" (link do strony, gdzie można kupić bilet). Zajęcia odbywać wieczorami w tygodniu oraz o różnych porach w weekendy. Czas trwania zajęć to około 90 minut, w tym czasie nasz instruktor pokaże Wam, jak zagrywać kamienie oraz jak szczotkować, będziecie również mogli rozegrać partię curlingu. Zapewnimy Wam cały potrzebny do grania sprzęt: kamienie, szczotki oraz specjalne nakładki na buty. Zajęcia odbywać się będą w grupach max. 8-osobowych. Na zajęcia "Spróbuj Curlingu" można się zapisać online, telefonicznie, lub osobiście. Jeżeli będziecie chcieli, zorganizujemy też curlingową imprezę dla Waszej grupy lub poprowadzimy lekcję WF.
Tych, którzy wkręcą się w ten sport, zapraszamy na nasze regularne treningi. Po kilku tygodniach ćwiczeń będziecie mogli dołączyć do drużyny (lub stworzyć swoją własną) i brać udział w ligach lub turniejach.